Św. Franciszek to jeden z bliskich mi świętych, więc bardzo się ucieszyłam, gdy pojawił się e-mail z pytaniem o ikonę. W tej chwili jest już ukończona i odjechała do klienta. Oto ona
Powstała wg sugestii zamawiającego, do których dodałam co nieco od siebie. Wzorowałam się na fresku z Sacro Speco w Subiaco, ikonie z XIII w oraz opisie wyglądu świętego pióra Tomasza z Celano.
Fresk w Sacro Speco powstał najprawdopodobniej jeszcze za życia świętego, ponieważ Franciszek nie ma na nim aureoli oraz stygmatów, które otrzymał dwa lata przed śmiercią. Założyłam więc, że spośród wszystkich wizerunków, właśnie to przedstawienie wykazuje największe podobieństwo do jego osoby. Sympatyczna twarz o energicznym wyrazie i przyjaźnie patrzących oczach, szczupła sylwetka. Wprawdzie włosy są trochę za jasne, lecz może to taka idealizacja, łącznie z ogromnym kapturem, powiększającym wzrost Franciszka.
Najstarsze przedstawienie świętego z Sacro Speco w Subiaco (XIII wiek).
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_z_Asy%C5%BCu
Ikona św. Franciszka, twórca nieznany. Datowana na rok 1235 - 1240.
Obecnie znajduje się w Luwrze.
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii https://commons.wikimedia.org/wiki/File:13th-century_unknown_painters_-_St_Francis_of_Assisi_-_WGA23872.jpg
Z biografii świętego autorstwa Tomasza z Celano wynika, że Franciszek był "średniego wzrostu, prawie mały", szczupły, o łagodnej, sympatycznej twarzy, ciemnych włosach. Wyglądał więcej niż bardzo skromnie w swoim szaro-brunatnym habicie.
Na ikonie, którą napisałam, św. Franciszek świadomie jest w kapturze, czym nawiązuje do tych najstarszych przedstawień. Zalecenie było, aby habit nie wpadał w brąz, więc wymieszałam kolor szary z umbrą naturalną. Księgę namalowałam w obramowaniu kartek w odcieniach czerwonej ochry, który to kolor tradycyjnie otacza duchowe treści.
Komentarze
Prześlij komentarz