Grudniowe wspomnienie Św. Mikołaja to idealny pretekst, aby zaprezentować ikonę tego wspaniałego świętego.
Inspiracją dla zaprezentowanej ikony jest wizerunek Świętego z końca XIII w., pochodzący z Nowogrodu. Z całą świadomością inspirowałam się jedynie, a nie kopiowałam, ponieważ nie lubię tego uciekającego w bok wzroku niektórych ikon nowogrodzkich. Wyraźne podobieństwo do tej ikony zachowałam natomiast w rysunku szat, prostym, z deseniem złocenia oraz złotą kulą w dolnej części wizerunku, dodaną jako atrybut Świętego. Ten sposób namalowania złotego wzoru na szatach od razu wskazuje, że złocenie jest symbolem - w tym wypadku symbolem rozumienia ludzkich problemów i potrzeb, często bytowych oraz pomocy w ich rozwiązaniu. Święty cały swój majątek rozdał potrzebującym. Nie przypadkowo Mikołaj przynosi prezenty w mikołajki w Wigilię :-)
Warto też wspomnieć o klasycznym geście błogosławieństwa, w który układa się dłoń Świętego.
Układ palców tworzący skrót IC XC |
Układ palców tworzy w nim skrót IC XC, czyli Isos Christos, dwa palce zetknięte z kciukiem wskazują na Trójjedynego, a dwa wyciągnięte palce to podwójna natura Chrystusa - cała teologia w układzie dłoni.
Dodatkowo Księga ukazana jest w perspektywie odwróconej, czyli takiej, która nie dąży do dalekiego punktu w obrazie, lecz zbiega się na odbiorcy. Drugim krańcem jest nieskończoność, na którą perspektywa otwiera się w ikonie.
Jestem zachwycona!!!!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe zdjęcie na sztaludze, czy pokażesz kolejne etapy?
OK, pokażę :-)
Usuń